Dlaczego warto czytać? 6 powodów, dzięki którym pokochasz literaturę

Książka i czytanie

Warto czytać. Wszyscy o tym wiemy. Zewsząd jesteśmy bombardowani stwierdzeniami, że warto. Argumenty są różne. Poniżej znajdziecie kilka powodów, które, być może przekonają osoby nieczytające do zmiany na lepsze, oczytane życie, bo – jak pisał Kornel Makuszyński: Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można. W jego słowach jest dużo prawdy. Przeczytaj argumenty świadczące o tym, że warto czytać.

Pierwszym argumentem będzie oczywista oczywistość, jednakże jak można byłoby o tym nie wspomnieć?

podobne:  Co robić w walentynki?

1. Czytanie rozwija wyobraźnię

Wyobraźnia potrzebna jest każdemu człowiekowi na świecie, na wszelakich etapach jego rozwoju. Potrzebna jest przedszkolakowi, uczniowi, inżynierowi, nauczycielowi, kierowcy, czy gospodyni domowej. Albert Einstein powiedział kiedyś: Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe. Jego słowa doskonale oddają znaczenie wyobraźni.

książka i dziewczyna

2. Czytanie edukuje

Czytanie książek dostarcza różnych informacji: o innej kulturze, zwyczajach, zachowaniach. Dzięki czytaniu poszerzasz zasób słownictwa. Ludzie czytający mogą w lepszy, bardziej sprecyzowany sposób opisać, np. swoje uczucia i myśli.

3. Czytanie odstresowuje, polepsza samopoczucie

Kiedy czytasz, przenosisz się w inny świat, odczuwasz inne emocje. Żadne inne (tak twórcze) zajęcie nie jest wstanie odciągnąć twoich myśli od życia realnego (tu i teraz) do świata fikcji, jednocześnie pozostawiając ciało w spoczynku.

podobne:  Jakie są najskuteczniejsze metody antykoncepcji?

duża otwarta książka

4. Czytanie doskonali Ciebie

Fikcja literacka pokazuje Ci nowe, dotąd być może nieznane formy zachowań. Pozwala utożsamić się z jakimś bohaterem. Daje Ci to możliwość przemyśleń. Głębszego poznania siebie. Czytając, więcej zapamiętujesz, a doskonała pamięć, to wielki atut!Ludzie czytający, chętniej wypowiadają się na dane tematy, częściej uczestniczą w dyskusjach. Mają wyższą samoocenę.

5. Czytanie jest sexy

Dowodem tej tezy jest kampania społeczna z 2011 – Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka!Czytanie zwiększa twoją atrakcyjność. Dokonując wyboru partnera/ki, kierujemy się nie tylko przecież wyglądem, ale przede wszystkim – jego/jej mądrością, inteligencją, tzw. „oczytaniem”.

6. Książka-tania i jednocześnie bogata

Nie jest droga. Możesz kupić ją w antykwariacie za parę groszy, lub wypożyczyć z biblioteki bez żadnych opłat. W jednej chwili może przenieść Cię do innego świata …

podobne:  Kiedy masz dni płodne, czyli czas obliczeń i obserwacji

WARTO CZYTAĆ! Każdy z nas może czerpać tę przyjemność wynikającą z czytania. Nie zwlekaj! Przeczytaj coś! Szybko zorientujesz się, że świat książki pochłonie Cię! Nie będziesz sobie wyobrażał dnia bez czytania. Gwarantuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.