Zastosowanie nitów zrywalnych – do czego służą nity zrywalne?

Statki w porcie

Nitowanie to jeden z procesów łączenia ze sobą różnych elementów konstrukcyjnych. Najczęściej jest wykorzystywany w przemyśle, budownictwie oraz rzemiośle. Jest to technika, która pozwala na trwałe, wytrzymałe, ale i łatwe w montażu połączenie. Do czego najczęściej służą nity zrywalne?

Czym jest nit zrywalny?

Nit zrywalny to jeden z wielu rodzajów mocowań. Składa się on z dwóch części – tulei oraz pręta. Nity zrywalne można podzielić ze względu na typ (zamknięte, rozwidlone, rozprężne), zastosowanie (uniwersalne, odporne na wibracje, do materiałów miękkich itd.), kształt łba (płaski, wpuszczany, powiększony) oraz materiał produkcji (żelazo, stal, aluminium).

Zastosowanie nitów zrywalnych

Połączenia te wykorzystywane są w wielu branżach. Nity zrywalne stosowane są w przemyśle np. w stoczniach (incop.pl), gdzie używa się ich nie tylko podczas budowy statków, ale i przy produkcji wyposażenia okrętowego. Nity zrywalne są powszechne również w motoryzacji. Wiele elementów konstrukcyjnych w samochodach jest łączonych ze sobą za pomocą właśnie nitów zrywalnych. To jednak nie koniec zastosowań. Nity stanowią nawet mocowania niektórych urządzeń elektronicznych, np. komputerów lub telewizorów.

Statki w porcie

Nity zrywalne – dlaczego warto?

Nitowanie pojawiło się jeszcze przed wynalezieniem spawania. Co ciekawe, jest ono do dzisiaj bardzo popularne, i to z kilku względów. Stosowanie nitów zrywalnych daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to niedroga technika łączenia. Ponadto, wyróżnia się wytrzymałością i trwałością. Mocowania znajdują szereg zastosowań w różnych przemysłach. Istotne jest też to, że sam proces nitowania jest bardzo łatwy w obsłudze.

Nitowanie – co jest potrzebne podczas montażu?

Mając nitownicę na własny użytek, niezbędna będzie również wiertarka. Chcąc połączyć ze sobą elementy konstrukcyjne należy wywiercić otwór, włożyć do niego nit i chwycić go nitownicą, dociskając do podłoża. Kiedy połączenie będzie już na pewno solidne, wówczas zostanie zerwana część nitu tkwiąca w nitownicy.

Nitownica ręczna czy pneumatyczna?

Osoby, które decydują się na taką technikę montażu, mają do wyboru nitownicę ręczną lub pneumatyczną. Ta pierwsza będzie wystarczająca w przypadku prostych prac domowych. Jedynym jej minusem jest to, że wymaga ona dużego nakładu siły, by połączyć ze sobą elementy konstrukcyjne. Jeśli więc nitownica ma być często używana, wtedy lepiej pomyśleć o urządzeniu zautomatyzowanym. Ci, którzy wykorzystują nitowanie na co dzień, np. w pracy, powinni pomyśleć o nitownicach pneumatycznych lub akumulatorowych. Sprawdzają się one głównie w zakładach przemysłowych. Takie urządzenia ułatwiają montaż. Dzięki nim, nie jest już potrzebny taki nakład siły, jak w przypadku nitownic ręcznych. Ponadto, sprzęt ten może być wykorzystywany nie tylko do montażu nitów zrywalnych, ale także do nitonakrętek, co zwiększa zakres prac i umożliwia sprawne ich przeprowadzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.