Zamocowania termoizolacji dachów płaskich, jak się w tym odnaleźć?

dach domu

Jak prawidłowo izolować płaski dach? Jakie wybrać zamocowania, by kolejne warstwy izolacyjne były połączone solidnie i trwale? Które łączniki dobrze wywiążą się ze swego zadania? Na co zwracać uwagę, by mieć pewność, że przetrwają one lata eksploatacji i wystawienia na niekorzystne warunki atmosferyczne?

1. Na czym polega termoizolacja?

Dach jest ukoronowaniem naszego domu. Niezbędna rzecz, żeby odgrodzić nas od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pełniąc tę funkcję jednak, dach sam narażony jest na wiele czynników, wystawiających jego wytrzymałość na próbę – mowa tu nie tylko o wspomnianych już warunkach atmosferycznych czy środowiskowych, bo w grę wchodzą również oddziaływania mechaniczne. Dlatego on także potrzebuje ochrony.

Właśnie z powodu potrzeby izolowania od tych szkodliwych czynników, dach płaski ma konstrukcję warstwową, a wszystkie warstwy muszą być ze sobą trwale, solidnie połączone, toteż odpowiednie zamocowania, jakie można znaleźć, chociażby na: www.koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/zamocowania-termoizolacji-dachow-plaskich, to coś, w co na pewno trzeba się zaopatrzyć.

podobne:  Mocowania konstrukcji drewnianych, czyli popularne złącza ciesielskie

Najniższą warstwą jest oczywiście podłoże, najczęściej betonowa płyta lub blacha fałdowa. Na niej znajduje się warstwa tak zwanej paroizolacji, którą może stanowić papa bitumiczna albo cienka folia. Następnie warstwa termoizolacji, na którą składają się płyty izolacyjne ze styropianu, wełny mineralnej lub PIR-u, czyli poliizocyjanuratu. W następnej kolejności znajdują się warstwy rozdzielająca z geowłókniny i wreszcie hydroizolacyjna z elastycznych wodochronnych membran z bitumu, PCV czy TPO.

Wszystkie te izolacyjne warstwy również narażone są na czynniki atmosferyczne – szczególnie mowa tu o ssących siłach wiatru. Można je przed tym zabezpieczyć zasadniczo na trzy sposoby – poprzez przyklejenie, obciążenie połaci dachu lub mocowanie mechaniczne, które weźmiemy tu pod lupę. Odbywa się ono przy pomocy łączników dachowych, zwykle stalowych elementów kotwiących, połączonych z elementem rozprężnym z tworzywa.

2. Wkręty dachowe

Mocując termoizolację za pomocą wkrętów, najpierw wierci się otwór, następnie umieszcza w materiale izolacyjnym specjalną tworzywową teleskopową tuleję i na odpowiednią głębokość wkręca do niej łącznik przy użyciu zakrętarki.

podobne:  Rawlplug, historia znanego producenta zamocowań i narzędzi

Dobry wkręt powinien mieć utwardzony powierzchniowo gwint, a jego zakończenie powinno być na tyle ostre, by skutecznie zapobiegać przemieszczaniu się mocowanego elementu po powierzchni, do której go przytwierdzamy. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy jest on zabezpieczony odpowiednią antykorozyjną powłoką, której wytrzymałość powinna wynosić co najmniej piętnaście cykli Kesternicha, lub ewentualnie czy jest wykonany ze stali nierdzewnej gatunku A2 bądź A4.

wkręt do termoizolacji

3. Tuleje tworzywowe

Żeby wkręt był dobrze zamocowany do podłoża, będziemy potrzebowali elementu dociskowego, na przykład tulei z tworzywa takiego jak chociażby nylon, poliamid czy polipropylen. Jakie zadanie spełnia tuleja? Chodzi tu o uzyskanie efektu teleskopowego połączenia, co zabezpiecza powłokę izolacyjną przed przebiciem przez łącznik nawet przy dużym nacisku.

Tuleja powinna być tak skonstruowana, aby bez problemu przenosić podczas eksploatacji dachu naprawdę znaczne obciążenia. Wybierajmy też tuleje z okrągłym talerzem, to oszczędzi nam trudu pozycjonowania podczas montażu. Powinny one zachowywać swoje właściwości mechaniczne niezależnie od temperatury i upływu lat.

podobne:  Zamocowania w budownictwie - podział, kategorie i przykłady zamocowań

tuleja teleskopowa

4. Podkładki stalowe

Oprócz wkrętów i tulei, potrzebować będziemy jeszcze stalowych podkładek dociskowych. Występują w rożnych kształtach – mogą być owalne, okrągłe, a nawet kwadratowe, typu płaskiego lub głębokiego. Ich zadaniem jest umożliwienie bezproblemowego montażu odpowiednich wkrętów. Oczywiście tego typu podkładki również powinny być odporne na korozję.

podkładka stalowa

5. O czym trzeba pamiętać?

Łączniki mogą być rozmieszczone punktowo lub liniowo. Rozmieszczenie punktowe to takie, w którym łączniki mocuje się równolegle do kierunku układania poszycia. Przy rozmieszczenie liniowym wspomagamy się elementem pośrednim (na przykład metalową listwą), przez który przechodzą łączniki, co powoduje optymalny docisk materiału na całej linii montażu.

Pamiętajmy bowiem, że odpowiedni docisk jest jedną z najistotniejszych rzeczy w montażu termoizolacji dachowej. Właściwie dociśnięty wkręt nie powinien dać się obrócić wokół pionowej osi. Warto też pamiętać, że optymalna długość tulei powinna być krótsza o 10% od grubości samej izolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.