Projektowanie i organizacja ruchu – co to jest?

znaki i słupki drogowe

Znaki drogowe – zarówno pionowe, jak i poziome to dla nas codzienność. Stanowią część krajobrazu, wtapiają się w infrastrukturę. Pełnią też określone funkcje, organizując ruch drogowy. Mówi się, że to one wpływają na bezpieczeństwo. Jednakże tylko pośrednio. Najważniejszy jest właściwy projekt organizacji ruchu. Czym jest? O tym poniżej.

Projekt organizacji ruchu – co to jest?

To, w jaki sposób poruszają się po drogach pojazdy i piesi, nie jest przypadkowe. Ktoś wcześniej musi to zaplanować, aby uniknąć chaosu i zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Trzeba niejako wskazać, gdzie i w jakiej kolejności należy się przemieszczać. Okazuje się, że projektowanie i organizacja ruchu to podstawa działania firm drogowych (www.unistop.pl). To one analizują sytuację i szukają najlepszych rozwiązań. Następnie wykonują kompleksowe projekty organizacji ruchu drogowego, zarówno tego tymczasowego, jak i docelowego.

podobne:  Kto może montować znaki drogowe - co mówią przepisy?

Projektowanie ruchu – dlaczego tak ważne?

Raporty i analizy wykazują, że na polskich drogach w zatrważającej ilości przypadków znaki drogowe są stawiane przypadkowo, wykluczają się, jest ich za dużo lub za mało, zwłaszcza w rejonach robót drogowych. To sprawia, że mimo iż kierowcy jeżdżą ostrożnie i zgodnie z zasadami, zdarzają się wypadki. Brak informacji o tym, jak należy się zachować na drodze, albo chaos informacyjny mogą prowadzić do tragedii.

znaki i słupki drogowe

Firmy drogowe jako twórcy projektów

W związku z powyższym, tak ważne jest, by projekt organizacji ruchu wykonywała firma, która się w tym specjalizuje i ma doświadczenie. To stan idealny. Wtedy nie tylko sporządzą projekty stałej i tymczasowej organizacji ruchu, ale też plany orientacyjne i sytuacyjne. Ponadto zorganizują ruch na czas prowadzenia robót wraz z utrzymaniem. Do ich zadań należy też zdobycie wymaganych opinii do zatwierdzenia projektu przez odpowiednie organy administracyjne, na kilku szczeblach władz oraz przez policję.

podobne:  Kto może montować znaki drogowe - co mówią przepisy?

Najczęściej właśnie dzięki doświadczeniu i wieloletniej działalności, firmy są w stanie sprawnie załatwiać sprawy formalne. Ważna jest tutaj znajomość przepisów prawnych, by móc zdobyć opinie i zatwierdzenia odpowiednich organów administracyjnych.

Realizacja projektów także w rękach firm drogowych

Nawet dobry projekt może nie wystarczyć, aby ruch drogowy przebiegał tak, jak należy. To, co zrobiono na etapie projektowania, warto powtórzyć podczas robót, czyli sprawdzić m. in. położenie stojących przy drodze budynków, układ dotychczasowego oznakowania, a nawet – rozmieszczenie tablic reklamowych, gdyż mogą zakłócać czytelności znaków. To w rękach firm jest montaż i demontaż elementów oznakowania i sygnalizacji tymczasowej oraz docelowej.

Co jeszcze należy do zadań firm realizujących projekt?

Okazuje się więc, że firmy drogowe przygotowują kompleksowe projekty organizacji ruchu drogowego tymczasowego i docelowego, projektują konstrukcje wsporcze i barierki chodnikowe, dzierżawią lub sprzedają znaki drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu, montują i demontują elementy oznakowania (znaki drogowe, tablice informacyjne i urządzenia bezpieczeństwa ruchu) sygnalizacji tymczasowej, a w przypadku awarii – prowadzą serwis oznakowania.

podobne:  Kto może montować znaki drogowe - co mówią przepisy?

Właśnie dlatego tak ważne jest, by była to firma świadcząca usługi w sposób kompleksowy – od projektu poprzez wykonanie, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży.

1 komentarz

  1. Nie wiedziałam, że to takie skomplikowane. Teraz zacznę doceniać panów, którzy dbają o moje bezpieczeństwo, kiedy jadę w pobliżu robót drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.