Nauka gry w szachy – od jakiego wieku?

Gra w szachy

Szachy uczą logicznego myślenia, planowania, tworzenia strategii. Rozwijają inteligencję, wspomagają rozwój. Choć często kojarzą się z rozgrywkami między dorosłymi, to w turniejach szachowych biorą udział i… wygrywają coraz młodsze dzieci. Dlatego sprawdzamy, od jakiego wieku warto zacząć naukę gry w szachy oraz jakie są tego korzyści.

Dla kogo szachy?

Szachy to gra, która łączy pokolenia. Nierzadki jest widok dziadka grającego z wnukiem i nie wiek, a umiejętności i wiedza, mają tu znaczenie. A skoro o wnukach mowa, to kiedy warto zaznajamiać dzieci z zasadami tej gry? Nauka gry w szachy może być rozpoczęta nawet w 4-5 roku życia, jej korzyści przedstawiono na szachydladzieci.pl, dlatego jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź, co twój maluch może dzięki niej zyskać. Co ciekawe, znane są przypadki, w których mistrzostwa świata w grze w szachy wygrywali nastolatkowie, pokonując o wiele starszych od siebie zawodników. Dlatego odpowiadając na pytania, dla kogo są szachy, nie mamy wątpliwości, że dla każdego! Tylko zanim zaczniesz zachęcać swoje dziecko do intensywnej nauki, zobacz, od czego warto byłoby w ogóle zacząć.

podobne:  Dlaczego warto grać w szachy? Jak i gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Jak zacząć naukę gry w szachy?

Regularna gra w szachy to wiele korzyści dla rozwijającego się, młodego umysłu, ale o tym będziemy jeszcze pisać. Jesteśmy jednak dalecy od tego, aby zmuszać do tego dzieci. To ma być przede wszystkim zabawa, niech więc same decydują, po kilku lekcjach, czy chcą dalej się uczyć. A jak zacząć? Tu są dwie metody.

Jeśli rodzice lub dziadkowie sami namiętnie grają w szachy, to często wychodzi to „samo z siebie”, naturalnie. Dzieci są ciekawskie, chcą wiedzieć, co, jak i dlaczego. Same dopytują się o zasady gry, chcą spróbować, być jak mama i tata. To kolejny sposób na wspólne spędzanie wieczorów, niedzielnych popołudni.

Można też zapisać malucha na zajęcia nauki gry w szachy w klubie szachowym, przedszkolu czy w szkole. Takie lekcje, dla początkujących, najczęściej mają formę zabawy. Pokazywane są pionki, przedstawiane ich znaczenie, a potem, krok po kroku, sposób poruszania się po planszy. Do tego dochodzą zabawne łamigłówki, zagadki, a także zadania domowe (np. rysunkowe!). Zasady gry tak naprawdę są na drugim planie, ponieważ najważniejsze jest, aby pobudzić chęć do gry, właśnie poprzez zabawę.

podobne:  Dlaczego warto grać w szachy? Jak i gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Istotne jest też zachęcanie dzieci do gry w domu, poprzez… wspólną naukę. Jeśli rodzica sami nie znają zasad szachów, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostali nauczeni przez dziecko. Wtedy maluch będzie czuć się ważny, doceniony, zmotywuje go to do dalszej „pracy”. Natomiast na kolejnych etapach, czas już na rywalizację, rozgrywki między zawodnikami, a jeśli złapie się bakcyla, także udział w rejonowych czy ogólnopolskich turniejach szachowych.

Szachy

Korzyści gry w szachy

No dobrze: dlaczego szachy, a nie inne gry planszowe? Albo aktywność na dworze? W końcu każda z tych rozrywek może być rozwijająca, kreatywna! O tym zdecydujesz już sam (lub twoje dziecko), my mamy jedynie kilka słów zachęty.

podobne:  Dlaczego warto grać w szachy? Jak i gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Szachy uczą cierpliwości, odpowiedzialności, umiejętności przewidywania i radzenia sobie z konsekwencjami swoich ruchów, a także samodyscypliny. Choć jest to gra oparta na rywalizacji, to tak naprawdę pokazuje, jak ważna jest uczciwość, szacunek do przeciwnika oraz… przegrywanie z godnością. I co ważniejsze, uczy wyciągania wniosków ze swoich błędów, bo porażka w szachach, to nie koniec świata, tylko pole do dalszego rozwoju, nauki. A jeszcze z bardziej praktycznych korzyści, szachy uczą logicznego myślenia, rozwijają koncentracje i pomagają w nauce ścisłych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.