Koszty ogrzewania gazowego w porównaniu z centralnym ogrzewaniem na prąd

Koszty ogrzewania kaloryfera gazowego

Starając się zaoszczędzić na ogrzewaniu swojego mieszkania, zwłaszcza zimą, poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam zapłacić mniej. Wśród wielu rozwiązań możemy zdecydować się na ogrzewanie olejami, gazem i prądem. Jakie sposób jest najlepszy? Czy ogrzewanie gazowe jest lepsze od centralnego ogrzewania na prąd?

Kiedy ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe jest jednym z bardziej popularnych sposobów na pozyskanie ciepła wybieranym przez Polaków. Nie ma się co dziwić, bowiem gaz ziemny jest najtańszy wśród paliw (tańszy od oleju opałowego czy ogrzewania na prąd). Mimo tego, że cały czas zmieniają się ceny gazu propan, to i tak jest najczęściej wybierany. Dostęp do gazu jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięty, co również wpływa na jego popularność i wybór wśród rodaków. Aby znać dokładne ceny gazu, warto korzystać z porównywarek, jak http://www.cdc24.pl/centrum-domowego-ciepla/gaz-plynny/dostawcy-propanu.

Koszty ogrzewania kaloryfera gazowego

Ponadto można powiedzieć, że gaz ziemny jest paliwem bezobsługowym. Jeśli użytkujemy nowoczesny kocioł na gaz, to poza corocznymi odwiedzinami serwisanta nie musimy się w ogóle o nic martwić. Naszym zadaniem jest jedynie płacenie rachunków w terminie.

Ogrzewanie gazowe jest również bardzo czyste. Oznacza to, że nie posiada one żadnego popiołu ani pyłu węglowego. Sam kocioł gazowy może być montowany w kuchni albo łazience, co sprawia, że nie potrzebujemy kotłowni. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko miejsce, ale i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na pomieszczenie.

Koszty ogrzewania gazem

Koszta ogrzewania gazowe to nie tylko sam gaz, ale też inwestycja w instalację i wszystkie rzeczy odpowiedzialne za jego działanie. Jeśli chodzi o wygodne i bezobsługowe ogrzewanie, do którego można zaliczyć jeszcze olej opałowy i ogrzewanie elektryczne to jednak ogrzewanie gazowe najbardziej się opłaca. Można to łatwo obliczyć wspomagając się taryfą dostawcy gazu.

Ogrzewanie elektryczne mieszkania

Jednym z mniej popularnych, ale stosowanych rozwiązań jest elektryczne ogrzewanie grzejnikowe oraz nadmuchowe, czyli po prostu zamiana energii elektrycznej w ciepło. Stosuje się to w grzejnikach wypełnionych olejem, który zwiększa ich cieplną pojemność. Zaletą tego ogrzewania jest bardzo niski koszt inwestycji. Termowentylator niezbędny do funkcjonowania kosztuje kilkadziesiąt złotych. Niestety takie urządzenia zużywają prąd, za każdym razem, kiedy je załączymy. Mimo dużej pojemności cieplej, jest ona i tak zbyt małą, by kumulować ciepło na dłuższy czas.

Grzejnik gazowy czy elektryczny?

Dla przykładu: chcemy ogrzać dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, budynek jest ocieplony, a wszystkie okna są szczelne. Wtedy roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosiłoby około 110 kWh/m2, co daje razem 16.500 kWh. Aby obliczyć koszta musimy oszacować wartość opałową. Dla gazu ziemnego w przybliżeniu wynosi ona 5kWh/m3, więc wynik 16.500 dzielimy przez 5, co daje nam 3.300 metrów sześciennych gazu rocznie. Jeśli przyjąć średni koszt 1 metra sześciennego gazu, czyli 2 złotych brutto (wraz z wszelkimi opłatami przemysłowymi) to koszt ogrzewania naszego domu wyniesie blisko 6 600zł. Zaś biorąc pod uwagę koszt 1kWh prądu od 0,56 do 0,64 zł (w zależności od taryfy) to koszt całodobowego ogrzewania przez osiem miesięcy wyniesie od 9.240 zł do ponad 10 i pół tysiąca złotych.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.