Jakie badania trzeba zrobić kiedy podejrzewasz, że masz boreliozę?

Kleszcz na liściu

Borelioza to choroba trudna do zdiagnozowania. Niektóre jej objawy mogą sugerować wiele innych chorób, co może skomplikować rozpoznanie. Jednym z typowych symptomów, który potwierdza wystąpienie tej choroby, jest rumień wędrujący. Jak rozpoznać boreliozę? Jakie badania wykonać, kiedy podejrzewamy, że mamy chorobę przenoszoną przez kleszcze?

Borelioza – co warto wiedzieć?

Borelioza to choroba wieloukładowa, która przenoszona jest przez kleszcze. Wywołują ją bakterie, które należą do krętków. Objawem, potwierdzającym zakażenie, jest charakterystyczny rumień wędrujący. Nie tylko to jednak sugeruje, że może rozwijać się borelioza. U chorego może wystąpić gorączka, osłabienie, ból głowy. Bywa, że symptomy te są niezauważone, a choroba postępuje. Nieleczona borelioza może przebiegać przez kilka etapów. Na początku mówi się o infekcji zlokalizowanej, następnie rozproszonej i na końcu przewlekłej. Wczesne rozpoznanie boreliozy pozwala na skuteczne jej wyleczenie. Od czego więc zacząć, kiedy mamy podejrzenia co do tej choroby?

Diagnostyka boreliozy

Rozpoznanie tego typu choroby odkleszczowej polega na wykonaniu testów serologicznych. Badania na boreliozę lepiej wykonać w profesjonalnym laboratorium (np. https://wielkoszynski.pl/) , które specjalizuje się w diagnostyce tej wieloukładowej choroby zakaźnej. Rodzajów testów w kierunku boreliozy jest sporo. Niektóre wyróżniają się większą skutecznością, inne mniejszą. Nie zawsze też ujemny wynik w niektórych badaniach oznacza, że choroby nie ma, zwłaszcza kiedy odczuwalne są jej objawy. Wówczas warto wykonać test EliSpot 2 Borrelia, który stosowany jest nawet w trudnych diagnostycznie przypadkach. Badanie można wykonać 3-4 tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza. Co więcej, test ten pozwala nie tylko na zdiagnozowanie choroby, ale też na ocenę skuteczności podjętego leczenia.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków. Dobranie odpowiedniego leku uzależnione jest od etapu choroby. Najczęściej stosuje się leki z grupy tetracyklin, penicylin i cefalosporyn. Leczenie trwa około miesiąc, chociaż u niektórych osób może zająć to więcej czasu. Na szczęście w większości przypadków antybiotykoterapia jest skuteczna i nie trzeba stosować jej kolejny raz.

Jak zapobiec boreliozie?

Lato to okres, kiedy częściej spędzamy czas w parkach, lasach, na łąkach. W tych miejscach kleszczy jest najwięcej, dotyczy to również miast. Chcąc uchronić się przed boreliozą, należy pamiętać o kilku kwestiach. Wybierając się do lasu czy do parku, należy odpowiednio się ubrać. Kluczowe jest szczelne zasłonięcie ciała. Najlepiej by były to długie spodnie, bluzka z długimi rękawami, pełne buty. Warto też korzystać z preparatów, które odstraszają kleszcze i inne insekty, najlepiej by w ich składzie znajdował się związek chemiczny DEET. Po powrocie należy uważnie przyjrzeć się sobie. Trzeba sprawdzić ciało, szczególnie w okolicy pach, pachwin, zgięć kolan, by zobaczyć, czy nie ma nigdzie nieproszonego gościa w postaci małego pajęczaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.