Jak zrezygnować z pracy z klasą?

Zwolnienie z pracy

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy czujemy potrzebę zmian. To samo tyczy się także i tych zawodowych. Czując, że nie spełniamy się w danej firmie, że coś nas blokuje i nie pozwala się rozwijać lub po prostu nie odpowiada nam już dłużej dana praca, pragniemy zmienić ją na inną, potencjalnie lepszą. Co zrobić, żeby odejść z klasą, żeby były już niedługo pracodawca wspominał nas pozytywnie i żeby pożegnać się w atmosferze wzajemnego zrozumienia?

Jak rozmawiać z szefem o zwolnieniu?

Czasami nie wiemy zupełnie, jak ugryźć kwestię zwolnienia się z dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję o odejściu z pracy, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym szefa, aby dać mu czas na znalezienie odpowiedniej osoby na nasze zastępstwo. Na rozmowę z nim najlepiej udać się od razu z wypowiedzeniem, w którym informujemy grzecznie i pokrótce o zaistniałej sytuacji, nie wylewamy żali i nie obrażamy zarówno naszego przełożonego jak i innych współpracowników. Sama rozmowa również powinna być spokojna, rzeczowa i przyjazna. Możemy podać powód odejścia, nie jest to jednak koniecznie.

Zwolnienie z pracy

Ważne natomiast, aby nie palić za sobą mostów, nawet w momencie, kiedy szef ewidentnie nam czymś podpadł, ponieważ nie wiemy tak naprawdę, czy nasze ścieżki nie splotą się w jakikolwiek sposób w przyszłości. Nie jest to czas na wypominanie sobie nawzajem swoich potknięć i na wylewanie na przełożonego wiadra pomyj, nawet jeżeli sobie na to zasłużył. Przygotujmy się również na to, że szef, nie chcąc tracić dobrego pracownika, będzie próbować nas od tej decyzji odwieźć. Bądźmy wtedy jednak asertywni. Skoro zadecydowaliśmy już wcześniej o zwolnieniu się z pracy, z całą pewnością poddaliśmy tę kwestię głębszym przemyśleniom i nie robimy tego bez powodu.

Jak zachować się na okresie wypowiedzenia?

W chwili, kiedy odchodzimy z pracy, zostaje nam zazwyczaj od dwóch tygodni do miesiąca okresu wypowiedzenia. Starajmy się w tym czasie żyć w zgodzie zarówno z przełożonymi, jak i innymi współpracownikami. Poza tym zróbmy porządek w swoich papierach i zleceniach tak, aby osoba, która przejmie nasze obowiązki wiedziała gdzie znaleźć potrzebne dokumenty. Warto również zakończyć wszystkie rozpoczęte projekty na własną rękę, jeżeli to oczywiście czasowo możliwe. Odejdziemy wtedy bez niedokończonych spraw, pozostawimy po sobie pozytywne wspomnienia i nikt nie będzie mógł nam niczego zarzucić, a sami opuścimy mury firmy z czystym sumieniem.

Organizacja przyjęcia pożegnalnego

W ostatnim dniu pracy ładnym gestem jest podziękowanie wszystkim pracownikom firmy i przełożonym za przeżyty razem czas. Aby to uczynić, możemy przynieść ciasto, zorganizować napoje i urządzić małe przyjęcie. Upewnijmy się jednak wcześniej, jeżeli to możliwe, czy taka impreza pożegnalna nie jest już organizowana przez biurową ekipę. Podziękujmy wszystkim za współpracę, wyraźmy chęć utrzymywania kontaktów z osobami, z którymi najlepiej się dogadywaliśmy i odejdźmy z klasą, pozostawiając po sobie dobre wrażenie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.