Jak rzucić słodycze?

Babeczki

Cukierki, batoniki, ciasta, babeczki, ciasteczka… całe mnóstwo kuszących słodkości. Kto by się nie skusił? A potem pojawiają się problemy, szczególnie gdy tych słodkości jest aż za dużo. Właściwie nie powinno się spożywać słodyczy w jakiejkolwiek formie, bo to one odpowiadają za przybieranie na wadze, a także liczne problemy zdrowotne. Jak jednak rzucić słodycze, a przynajmniej znacząco ograniczyć ich spożywanie?

Czy słodycze szkodzą?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, co w sobie zawierają, a zawierają całe mnóstwo… kalorii oraz cukru. Cukier natomiast to biała śmierć, odpowiedzialna za niezliczone problemy naszego organizmu oraz fakt, że nasza waga zaczyna pokazywać coraz większe liczby.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że słodycze, przynajmniej w znacznej większości są nafaszerowane chemią, mającą na celu nadanie odpowiedniego smaku, zapachu i koloru, co niestety niekoniecznie jest zdrowe dla nas. Nie można również zapomnieć o tym, jaki cukier ma wpływ na nasze zęby, poza tym i trzeba o tym pamiętać – uzależnia.

podobne:  Dieta odchudzająca – typy diet

Słodkości w sklepach – jak się im oprzeć?

Ile razy sięgaliśmy po słodycze, bo akurat były pod ręką? Bo idąc do sklepu po konkretne produkty akurat przechodzimy przez dział słodyczy i rzuca się nam w oczy tabliczka czekolady? Słodycze są wszędzie, kuszą nieustannie i ciężko jest im się oprzeć.

Ale czy naprawdę chcemy je jeść? Należy się zastanowić nad tym, czy są nam naprawdę niezbędne w tym momencie i czy jesteśmy aż tak głodni, że musimy sięgnąć po tego batona, po tą czekoladę, bo inaczej nie wytrzymamy. Największy wpływ ma nasza podświadomość – widzimy jakieś słodkie ciastko, to od razu nachodzi nas ochota by je zjeść. Z tym trzeba walczyć.

podobne:  Jak najszybciej schudnąć?

Kobieta trzymająca w dłoni jabłko

Jak ograniczyć spożywanie cukru?

Prawidłowa dieta i regularne posiłki powinny rozwiązać problem z podjadaniem słodyczy. Jeżeli jemy o stałych porach, nasz organizm przyzwyczaja się do tego i przestaje odczuwać ochotę na jedzenie, w tym także na słodycze. Bardzo istotne jest również to, co jemy, ponieważ spożywanie niektórych produktów może skutecznie zastąpić nam słodkości, albo wyeliminować na nie chęć.

Ważne jest, by nasze posiłki były bogate w węglowodany, warto więc jeść kasze, pełnoziarniste pieczywo i inne zbożowe produkty, warzywa, brązowy ryż. Przede wszystkim chodzi o to, by utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi i najlepiej robić to, zaspokajając go wartościowymi produktami. Słodycze posiadają dużo glukozy, jest ona jednak niższej jakości i działa krótkotrwale, po słodyczach zazwyczaj jesteśmy jeszcze bardziej głodni.

podobne:  Na czym polega dieta bezglutenowa?

Jak wyjść z uzależnienia od słodyczy?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że coś jest nie w porządku. Jeżeli codziennie spożywamy kilka batonów, ciastek i całą tabliczkę czekolady, trzeba powiedzieć sobie „stop”. Takie zachowanie zmierza w bardzo złym kierunku. Należy zmienić swoje nastawienie, najlepiej przestać kupować słodycze, żeby te nie zalegały w domu, bo będą kusić.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia sklepów, ale krok po kroku powinno się udać. Zamiast batona, lepiej kupić jabłko albo jogurt. Jeżeli zmieni się nastawienie, dietę oraz będzie się miało silną wolę, po jakimś czasie powinniśmy ze zdziwieniem stwierdzić, że nie ciągnie nas do słodyczy, że nie mamy na nie ochoty. Oczywiście, od czasu do czasu, gdy najdzie nas naprawdę ogromna chęć, można coś zjeść, ale trzeba znać umiar.

komentarze: 2

  1. Ja kiedyś sporo jadłam słodkości potem z czasem jakoś mi się odechciało i w sumie teraz już nie czuje takiej potrzeby by podjadać czekoladki, batoniki i inne słodycze.

  2. Chyba po prostu przestać jeść. Chociaż nie wiem po co rezygnować ze słodyczy, przecież w umiarkowanych ilościach nie szkodzą. A jak się człowiek cieszy po zjedzeniu czekoladki….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.