Jak napisać pracę magisterską?

Kompuetr na którym leżą okulary a obok jest stos książek

Pisanie pracy magisterskiej czy w ogóle pisanie jakiejkolwiek pracy dyplomowej zawsze wiąże się z ogromnym stresem wśród studentów i nie zawsze wiedzą oni jak w ogóle powinno się do tego zabrać. Ogrom pracy, jakie trzeba do tego włożyć sprawia, że już na wstępie zaczynamy czuć zniechęcenie. Napisać jednak trzeba, jeżeli chce się uzyskać właściwy tytuł. O czym powinno się pamiętać zabierając się do pisania pracy dyplomowej?

Zasady pisania pracy magisterskiej

ażda uczelnia ma swoje własne reguły odnośnie wyglądu prac dyplomowych i dotyczy to zwłaszcza szczegółowych kwestii technicznych. Warto również dowiedzieć się od promotora, czego on może od nas oczekiwać oraz na co powinno się zwrócić największą uwagę.

Można także zapoznać się z innymi pracami magisterskimi, które do wglądu powinny być na każdej uczelni, wtedy o wiele łatwiej jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała nasza praca. To dobra podpowiedź, szczególnie, gdy ma się za przykład naprawdę dobrze napisaną pracę.

podobne:  Najlepsze miejsce do życia - gdzie mieszkać, gdzie pracować? TOP 10

Przygotowanie planu pracy

Nie da się rozpocząć pisania bez odpowiedniego zaplanowania. Jeżeli mamy już wymyślony w bólach temat, trzeba go jakoś ugryźć. Innymi słowy trzeba zaplanować, co mniej więcej chcemy poruszyć w naszej pracy, a to pomoże nam w skupieniu się na źródłach, do których powinniśmy sięgnąć. Nieoceniona jest tu również pomoc promotora, który może nas naprowadzić na właściwe tory i podpowiedzieć, do czego powinno się sięgnąć. Stworzenie konspektu jest jednak podstawą i zdecydowanie pomoże w konsekwentnym dążeniu do celu.

Notatnik na którym leży ołówek i kulka papieru

Jak dobrze parafrazować?

Praca magisterska nie jest pracą odkrywczą i polega przede wszystkim na zbieraniu materiałów na tematy, o których już ktoś pisał. Liczy się przede wszystkim to, by zebrać je wszystkie i wyciągnąć z nich to, co najważniejsze, by potem przelać wszystko na papier, ubierając we własne słowa, inaczej mówiąc – parafrazując.

podobne:  Jak zrobić bombki ze wstążek - krok po kroku

Bardzo ważne jest również to, w jakiej formie piszemy, lepiej więc pisać krótkie zdania, niż silić się na te bardziej złożone, często na kilkanaście linijek. Nie dość, że wygląda to nieładnie, to w dodatku bardzo łatwo jest się zgubić w toku wywodów.

Cytaty i przypisy – jak uniknąć plagiatu?

Są to bardzo ważne części pracy dyplomowej, o których nie wolno zapominać. Parafrazowanie to jedno, czasem jednak należy przytoczyć cytat, który powinien być wyróżniony. Należy jednak pamiętać o tym, by cytaty nie zdominowały tekstu, zdecydowanie lepiej jest parafrazować. Przypisy to coś, z czym studenci często się zmagają.

Zasad tworzenia przypisów jest wiele, najlepiej zapytać się promotora, jak mają one wyglądać i co ważniejsze, nie można o nich zapominać. Parafrazując jakiś tekst, należy dołączyć do niego przypis, żeby nie zostać posądzonym o plagiat.

Warunki do pisania pracy magisterskiej

Nie da się wszystkiego napisać od razu i nie tylko plan pracy jest tu istotny, ale również to, jak by będziemy pracować. Trzeba wyznaczyć sobie czas na pisanie, na przykład: „dzisiaj od 10 do 15 będę pisać pracę” i trzymać się tego ściśle, to znaczy, że tak wyznaczonych porach nic innego cie nie interesuje.

podobne:  Dlaczego warto wybrać lakiery hybrydowe i jak dopasować kolor do stylizacji?

Trzeba mieć również właściwą przestrzeń do pisania, czyli kawałek biurka, komputer i miejsce na najpotrzebniejsze materiały, jak książki, notatki czy zakreślacze. Skupiamy się tylko na tej konkretnej czynności, nie rozmawiaj ze znajomymi i zapomnij o robieniu zakupów.


Nie chce mi się? Nie ma takiego słowa! Masz to napisać, to napisz! Lepiej to zrobić szybciej, niż czekać na ostatnią chwile, a potem łzy, rozpacz i zarwane noce. Systematyka, dobry plan, źródła, pomoc promotora i się wszystko uda, w dodatku będziesz mieć potem jeszcze dużo czasu na poprawki, a nawet odpoczynek. Skoro innym się udało, to dlaczego i tobie ma się nie udać? Głowa do góry.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.