Czy otyłość utrudnia zajście w ciążę?

Otyłość zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciąże

Przyczyn niemożności zajścia w ciążę jest wiele. Lekarze wskazują na szkodliwe działanie palenia papierosów, stresu, różnorakich infekcji oraz czynniki genetyczne. Jak pokazują wyniki badań klinicznych, jedną z podstawowych barier utrudniających parom starania o dziecko jest również otyłość. Dlaczego masa ciała ma tak istotny wpływ na naszą płodność?

Czy możemy samodzielnie rozwiązać problemy związane z zajściem w ciążę? Jak otyłość wpływa na przebieg ciąży – czy może zagrozić dziecku? Przyglądamy się problemowi z bliska, próbując odpowiedzieć na najbardziej nurtujące przyszłych rodziców pytania.

Otyłość a płodność kobiet

Lekarze nie mają złudzeń – otyłość w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzeń płodności, a co za tym idzie niepowodzeń w staraniach o dziecko. Nagromadzony tłuszcz negatywnie oddziałuje na praktycznie na każdy układ w naszym organizmie. Wydzielane przezeń toksyczne substancje mogą doprowadzić do insulinooporności, która nie tylko wywołuje cukrzycę, ale ma też niebagatelny wpływ na funkcjonowanie jajników. Nieregularne cykle menstruacyjne, pojawianie się cyst, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia zespołu policystycznych jajników, brak owulacji, wreszcie – wzmożona produkcja testosteronu. Wszystkie te zaburzenia na tle hormonalnym utrudniają otyłym kobietom zajście w ciążę.

podobne:  Jak urządzić łazienkę w stylu vintage?

Otyłość a płodność mężczyzn

Otyłość ma też szkodliwy wpływ na płodność mężczyzn – i to na wielu płaszczyznach. Udowodniono naukowo, iż wraz ze wzrostem nadwagi, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń płodności. Dzieje się tak dlatego, że w tkance tłuszczowej zachodzi przemiana z testosteronu w estrogeny, co powoduje obniżenie libido oraz zaburza produkcję plemników – negatywnie wpływa na ich stężenie i ruchliwość. Podwyższona temperatura jąder, która bardzo często występuje u otyłych mężczyzn prowadzi do uszkodzenia nasienia. Nadprogramowe kilogramy mają również negatywny wpływ na potencję, powodując zaburzenia erekcji.

Otyłość zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciąże

Lecznicza dieta

Na szczęście zaburzenia płodności u osób otyłych nie są nieodwracalne. Konieczna jest jednak poprawa stylu życia – zwłaszcza zaś stylu odżywiania. Amerykańscy naukowcy opracowali specjalnie skomponowaną dietę, mającą na celu pozbycie się z organizmu nadmiaru tłuszczu, a w dalszej perspektywie poprawę płodności. Jadłospis osób starających się o dziecko, a zarazem starających się schudnąć powinien się składać przede wszystkim z produktów bogatych w witaminy i mikroelementy, takich jak ryby morskie, warzywa strączkowe, pełnoziarniste kasze i makarony, a także zdrowe tłuszcze roślinne.

podobne:  Dozownik, podajnik na papier - jak wybrać do biura? Jaki typ podajnika sprawdzi się w biurach?

Osoby leczące się z otyłości muszą natychmiast zrezygnować z gotowego, pełnego chemicznych dodatków i sztucznych barwników jedzenia na rzecz naturalnych, własnoręcznie przygotowywanych posiłków. Dieta ma być bowiem lekka i niskokaloryczna, ale i bogata w wartości odżywcze. Co ważne, odpowiednio skomponowana, zdrowa dieta nie tylko zwiększy szanse kobiety na zajście w ciążę; skuteczne pozbycie się nadwagi czy otyłości pozwoli na przyjmowanie mniejszej dawki leków na niepłodność.

Zbawienna witamina D

Kluczem do sukcesu w staraniach o dziecko może okazać się też odpowiednia suplementacja. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie wykazały, że istotną rolę odgrywa w tym procesie witamina D. Odpowiednie jej stężenie w organizmie kobiet biorących udział w badaniu we Włoszech spowodowało znaczne zwiększenie szans na reprodukcję. Witamina D, nazywana witaminą słoneczną ze względu na fakt, iż ludzki organizm produkuje ją pod wpływem ekspozycji na promienie słońca, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki niej mamy nie tylko mocniejsze kości; jej dostateczne stężenie zapobiega nowotworom, zmniejsza ryzyko depresji w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca, a oprócz tego przyspiesza przemianę materii.

podobne:  5 kroków na urządzenie przytulnej sypialni

To z kolei powoduje, że proces odchudzania jest bardziej efektywny. W czasie ciąży kobiety powinny przyjmować witaminę D również z tego powodu, iż sprawia ona, że dziecko rodzi się silniejsze. Otyłość jest schorzeniem wyjątkowo niebezpiecznym, które pogarsza praktycznie każdy aspekt naszego życia. Jak pokazały liczne badania, ma ona też szkodliwy wpływ na naszą płodność. Starając się o dziecko, pamiętajmy, aby – będąc pod stałą kontrolą lekarza – dbać o właściwą dietę i suplementację, co znacząco zwiększa nasze szansę na sukces.

Szerzej doczytasz przykładowo na:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,80645.html
https://www.121doc.com/pl/otylosc/plodnosc-a-otylosc
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/newsy/otylosc-u-mezczyzn-grozi-bezplodnoscia/l7zsyv

1 komentarz

  1. oczywiście że otyłość utrudnia zajście w ciążę, pomijam medyczne wyjaśnienia, ale na zdrowy rozsądek, jak maltretujesz organizm, przeciążasz go to oczywiste jest że utrudniasz mu biologię….. zajście w ciążę 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.